Evliya Cami Mesire Yeri

Evliya Cami Mesire Yeri
  
Akçakoca bitti mi derseniz tabi ki hayır. Şimdi biraz daha çapı genişletiyor ve içinden dere geçen anıtlaşmış çınar ağaçlarının etrafı şemsiye gibi kapattığı, neredeyse güneşli bir alanın kalmadığı Evliya Cami Mesire Yeri’ne gidiyoruz.
 
Derenin kenarındaki değirmen paleti suyun gücüyle dönüyor. Dere üstünde bir köprü, piknik masaları, ahşap terasları olan bir kır lokantası, ve oyun bahçesi bulunuyor. Mesire alanının uzak köşesinde eski çağlarda darphane olarak kullanılmış bir yapının kalıntıları, bir başka uç köşede ise son yıllarda yapılmış beton bir cami yer alıyor.
 
Caminin tam arkasında ise Eskici "Secaaddin Türbesi" bulunuyor. Türbenin her iki başında bulunan işli mezar taşları arasında, iki uzun ağaç gökyüzüne yükseliyor. Mesire yerinin dini bölümü nedeniyle ziyaretçileri de ortama uyum gösteriyorlar.
 
Yeşille mavinin içi içe geçtiği Akçakoca sahilleri genellikle aşırı sıcaktan bunalanları ağırlarken, ilçede gezilip görülmeye değer, birçok güzellik bulunuyor. İsteyenler orman içinde doğa yürüyüşleri yapabiliyor veya mağaraları görebiliyor.