Şelalelere Yolculuk

Pat patlar yeni bir turizm dalı yaratmış. Pat pat turizmi.
 
Akçakoca merkezden çevre yoluna çıktıktan sonra Cumayeri mesire ayrımında sağa yönelip, 4 km. sonra Arabacı Köyü’ne geliniyor. Yol burada da ikiye ayrılıyor: Sağdaki yol Aktaş Şelalesi’ne, soldaki yol ise Sarıyayla Şelalesi’ne gidiyor. Yerli bir Türk köyü olan Koçullu Köyü içinden geçerken tırmanma başlıyor.
Akçakoca içme suyu arıtma tesisleri yanından yol devam ediyor. 12 km. uzunluğundaki Sarıyayla Şelalesi’nin yolu asfalt olarak devam ediyor. Rakım 1000 m. yüksekliğe ulaşıyor. Bir yayla köyü olan Sarıyayla’nın sakinleri yöreye bahar aylarında çıkıyor, kışın iniyorlar. Buradaki sıra ahşap evler geçildikten 500 m. sonra şelaleye yürüyüş yapmak isteyenler için Çamlı Geçit iniş patikası bulunuyor. Bu yolu trekking parkuru olarak değerlendirmek isteyen doğa severler şelale yazan küçük tabelayı kaçırmamalılar. Yola araçla devam edenler, köprüden sonra sola şelaleye, sağdan devam edenler orman içi minik çağlayanlara ve mesire yerlerine gidebiliyorlar. Dere yatağında doğal alabalıklardan yakalama küçük mağaraları görme, çağlayan altında duş yapma imkânı bulunuyor. Şemsiye kadar geniş yapraklı kabalak bitkileri, sarı, mor kır çiçekleri süslüyor. Yerlerde kırmızı boncuklar gibi görünüp, kendi başına yetişen hormonsuz, dağ çilekleri yürüyüşünüzü renklendirip ağzınızı tatlandırıyor. Akçakoca- Düzce Yaylaları’nda doğal dağ çilekleri oldukça yoğundur.Yüksek tepelerde haziran ayında yavrulamaya gelen doğan, şahin gibi kuşların uçuşları görülebiliyor.

 

Şelaleye Pat Pat Safari


Sarıyayla  Köyü, Yatakyeri Mahallesi’nden şelale yatağına, köylüler son yılların müthiş icadı pat pat ile iniyorlar.
Fındık bahçeleri arasında süren yolculuk ilginç olduğu kadar zevkli.. Bir defa bu pat pat denilen icat biri geri, üçü takviye sekiz vitesli son derece kullanışlı bir araç. En zorlu koşullarda, en dik yokuşları inip çıkıyor, römork takılıyor, direksiyonlu ve gidonlu modelleri var, farlarıyla önünü aydınlatıp gecede çalışabiliyor, 10–15 kişi taşıyor, düz yolda 80 km. hız yapabiliyor, isteyenler kasanın üstüne branda takıp kışın da kullanıyor. Ürünleri taşıyor, odun kesiyor, tarla sürüyor, çapa yapıyor, ilaçlama ve sulama da yapıyor. Kar tipi lastik kullanan 12 beygir gücündeki pat patların arka tekerine zincir (kilit) takınca, 4 x 4 muamelesi görüyor. Tek kusuru plakası olmadığı için şehir içine giremiyorlar. Bu yasakları gösteren "pat pat mecburi istikamet", "pat pat girmez" gibi uyarı tabelalarına kent içinde rastlanıyor.
Pat patı kullanan köylü rehberler küçük bir bedel karşılığında kendi şiveleriyle size bölgeyi ve doğayı tanıtıyorlar, sizi, ailenizi veya arkadaş grubunuzu alıp şelale turuna çıkarıyorlar.
Geziniz boyunca sıkıntı yaratacak hiçbir şeyle karşılaşmıyorsunuz.
Çıkışta tadını neredeyse unuttuğumuz halis ve soğuk köy ayranları bardaklarınıza dolduruluyor. Yaşanması gereken maceralı yolculuktan mutlu ayrılıyorsunuz.