Şifalı Su

 Su içip şifa bulunur mu? Akçakoca’da bulunuyor. İlçeye Düzce’den gelirken 17. km.deki rampada günün her saatinde bir kalabalık göze çarpıyor. Yol kenarında kurulmuş bir tesisin önündeki bir depodan tevzi edilen altı musluktan su akıyor.  istisnasız tüm araçlar bu sulardan içebilmek için mola veriyor, içebildikleri kadar içenler beraberlerinde getirdikleri veya oradan satın aldıkları su bidonlarını dolduruyorlar.
 
Su şöhretini şifalı olarak yapmış, mola yeri şifalı su olarak tanınıyor, otobüs şoförleri burada su molası vermezler ise itiraz ediliyor, bidonlar, pet şişeler dolana dek bekleniyor.

Bir bakıyorsunuz tırlar yanaşıyor, bir bakıyorsunuz, yüklü kamyonlar, 4 x 4 araçlar, motosikletler, hafta sonu yoğunluk yaşanıyor!
 
Şifalı suyun kireç oranının sıfır olduğunu, bebekler ve gelişmekte olan küçük çocuklar için makbul sayılmasa da yetişkinlerin bu suya bayıldıklarını söylüyorlar. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 15 günlük periyodik bakımlarla tahlil yapıldığını, suyun sadece Düzce depreminde tedbir olarak 3 gün kapatıldığını, herhangi bir karışım, sızıntı olmadığı görülünce de tekrar kullanıma açıldığını belirtiliyorlar.

 

Şifalı Su`da su değirmeni.

 
Su, memba çıkışından itibaren gün yüzü görmüyor, havayla temas etmediği için de bakteri ihtiva etmiyor. Yaz, kış aynı ısıyı koruyor.
 
Çeşmenin yanında,  altında yöresel ürünlerin satıldığı alışveriş dükkanı ile üstünde lambri kaplı bir lokanta yer alıyor. Buzdolabından görerek seçtiğiniz  etleri kiloyla satın alıyor, çimler üzerine kurulmuş özel kamelyalarda mangalda pişirip bir güzel yiyorsunuz. Lokantanın arkasında da  tertemiz bir hava akımına sahip bir de piknik alanı yer alıyor. Et yerine canlı alabalık havuzundan seçim yapmak da olası. Bahçenin içinde dekoratif görünümlü su değirmeni bulunuyor, çarkı döndükçe su sesiyle dinleniyorsunuz.
 
Yemek için vakti olmayanlar, ince belli bardaklarla şifalı suyla yapılmış tavşankanı çayları yudumluyor.

 

Hediyelik eşya tezgâhından sepetler, bahçe heykelleri, kiremit, toprak güveçler, beşik, tahta kaşık, oklava, sini, sofra, merdane gibi ağaç ürünler alıyorlar. Tesisin fırınında köy ekmeği de gözler önünde yapılıyor.


Şifalı Su tesisleri yıl boyunca açık, 24 saat aralıksız hizmet veriyor.